Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Forum Ekonomiczne Karpacz 2021

Forum Ekonomiczne: Interwencjonizm czy wolny rynek po pandemii

Fot. Forum EkonomiczneFor. Forum Ekonomiczne

Polska gospodarka jest wolnorynkowa co oznacza, że państwo nie ingeruje w procesy gospodarcze, tak jak miało to miejsce w PRL. W obliczu pandemii koronawirusa coraz częściej pojawiają się przykłady zwiększeniu interwencjonizmu państwowego. We współczesnych gospodarkach stosuje się mix zasad wolnego rynku i interwencjonizmu.

Wolny rynek, interwencjonizm, model mieszany

W większości społeczeństw oczekiwania wobec państwa są duże co wiąże się ze zrzuceniem odpowiedzialności na rządzących na subsydiowanie dziedzin nierynkowych jak szkolnictwo, kultura, składki emerytalne. Interwencje nie zawsze jednak są efektywne, ważne są jednak społeczne korzyści i poczucie bezpieczeństwa.

W rozsądnych społeczeństwa nic nie jest białe lub czarne. Zarówno gospodarka skrajnie wolnorynkowa jak i skrajnie ingerująca jest niebezpieczna. Model mieszany o różnych proporcjach zasad wolnego rynku i interwencjonizmu jest najczęściej spotykany i akceptowany współcześnie. W krajach o dużym zaufaniu do mechanizmów wolnego rynku jak np. USA interwencjonizm jest mniejszy, natomiast w krajach, które są podejrzliwe w stosunku co do korporacji jak np. w Niemczech czy Francji, interwencjonizm jest silniejszy.

Pandemia a model gospodarki

Temat niezwykle istotny zostanie poruszony podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, który odbędzie od 7 do 9 września w Hotelu Gołębiewski. Pośród zaproszonych gości na Forum Ekonomiczne z Europy Środkowo-Wschodniej będą nie tylko politycy jak obecny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda czy Aleksander Kwaśniewski, ale też Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki oraz znani ekonomiści jak Witold Orłowski z PwC Polska.

Pandemii COVID-19 towarzyszyły bezprecedensowe interwencje państwa – od ograniczeń podstawowych wolności jednostek, po znaczny wzrost wydatków publicznych m.in. na rekompensaty finansowe dla najbardziej dotkniętych kryzysem i restrykcjami sektorów. W dyskusjach na temat odbudowy po kryzysie często słyszymy o potrzebie „pobudzenia gospodarki” i wprowadzeniu „nowej normalności”. Co jest tak naprawdę kluczowe dla utrzymania wysokiego tempa wzrostu? Jakie reformy powinny być priorytetem w ramach wychodzenia z kryzysu i uodpornienia naszych gospodarek na podobne wydarzenia w przyszłości? Jak możemy zapewnić, że państwa cofną się z poziomie interwencjonizmu, a jednostki będą miały większą swobodę działania po miesiącach anty-pandemicznych restrykcji? Eksperci z Niemiec, Bułgarii i Polski przedstawią swoje lokalne i regionalne punkty widzenia i rekomendacje na przyszłość.

Goście Panelu Więcej wolnego rynku czy więcej państwa? Jak wzmocnić rozwój gospodarki po pandemii:

  • Agata Stremecka – Prezes Zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju
  • Dr Sławomir Dudek – Główny Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju
  • Jakub Szulc – były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (2008-2012), obecnie Dyrektor ds. Korporacyjnych w ALAB Laboratoria
  • Latchezar Bogdanov – Główny Ekonomista Institute for Market Economics (IME)
  • Justus Lenz – Konsultant ds. Ekonomii i Finansów w Fundacji Friedricha Naumanna na rzecz Wolności